Je duben 2017 a mám první terapeutickou zkušenost s achondroplazií. Tuto diagnózu jsem popsala v úvodním článku na mém blogu. Rodiče 19 měsíční Natálky s achondroplazií se rozhodli hledat ještě další cesty ke zlepšení zdravotního stavu, než které nabízí oficiální medicína. Požádali mě o ošetření pomocí OSTEODYNAMIKY. Možnost ošetřovat malé dítě s achondroplazií pro mě znamená velkou zkušenost a zároveň rozhodnutí se o tento příběh se svolením rodičů podělit, protože věřím, že může pomoci dalším Palečkům.
OŠETŘENÍ PRVNÍ
Přijela Natálka, maličká a drobná holčička s krásnýma očima.
Při přípravě na terapii se Natálka rozplakala. Děti s odlišným vývojem a vzhledem bohužel prochází od malička mnoha lékařskými vyšetřeními a zákroky a jejich zkušenosti nebývají příjemné. Proto v nich kontakt s terapeutem často vzbuzuje strach a nepříjemné pocity.
Aby se ošetření nestalo traumatickým zážitkem, je nutné zvolit citlivý terapeutický přístup. Dala jsem Natálce prostor ke zvolení polohy. Uvelebila se na bříšku a byla klidná a uvolněná. Přehodnotila jsem zavedený postup ošetření a čekala, až mi Natálka dovolí dotek. V klidu přijala doteky na nožkách, křížové kosti, páteři a následně na hlavičce. Poloha rukou vyplynula z vnímání potřeb Natálky. Jedna ruka byla na křížové kosti a druhá na hlavičce. Nervová soustava a tkáně začaly velmi intenzivně pracovat. Natálka vydržela ležet 40 minut bez pohnutí, klidně dýchala a hladila mamince ruku. Její tělíčko přijímalo doteky a Natálka si vše viditelně užívala. Z roviny kraniosakrální terapie jsem na závěr přešla do roviny OSTEODYNAMIKY, kdy jsem jemně uvolnila fascie kolem páteře, loktů a kolen a kotníků. Natálka stále spokojeně ležela. Najednou sama zvedla hlavu a dala najevo ukončení terapie. Byla spokojená, uvolněná, najedla se a živě se zajímala o dění v místnosti, začala se mnou živě komunikovat.
OŠETŘENÍ DRUHÉ
Po měsíci přijela jiná Natálka. Podle sdělení rodičů se odehrála v prvním týdnu po ošetření velká změna. Natálka se během několika dnů sama postavila a s podporou začala chodit. Do té doby holčička uzavřená do svého světa začala živě komunikovat se svým okolím, mávat lidem z kočárku a posílat pusinky, projevovat radost a smát se.
Tentokrát se Natálka uvelebila beze strachu a začaly jsme s terapií. Již na první dotek bylo ve tkáních přirozenější napětí, klouby byly pevnější a Natálka bez problému dovolila i jemnou manipulaci s klouby končetin i ošetření páteře. Ošetření trvalo asi 40 minut. Natálka po celou dobu spolupracovala, byla uvolněná a spokojená. Sama ukončila terapii a živě si se mnou začala povídat. Její oči se smály.
OŠETŘENÍ TŘETÍ
Tentokrát se odehrálo v domácím prostředí. Hlubokým zážitkem byla příprava na terapii. Maminka Natálky položila deku na hrací podložku, seděla jsem na podložce, Natálka si přilezla a sama se uvelebila do oblíbené polohy na bříšku. Gestem mi dala pokyn, že je připravená na terapii. Opět si užívala terapii v naprostém klidu a uvolnění. Při manuálním ošetření kloubů i páteře byly zjevné velké změny. Klouby končetin zpevněly a staly se přirozeně pružnými, spasmy povázky (fascií) kolem kloubů a kostí naopak povolily. V celém těle se zlepšilo napětí a svalový korzet kolem páteře začal vytvářet tolik potřebnou aktivní podporu. Po ošetření se Natálka postavila u sedačky a s oporou se začala procházet po bytě. Před dvěma měsíci byla Natálka jen s obtížemi se pohybující drobeček s malým zájmem o vnější svět. Po ošetření pomocí OSTEODYNAMIKY se proměnila v aktivního a živého prcka, kterého život začal opravdu bavit.
MŮJ OSOBNÍ TERAPEUTICKÝ NÁZOR
Nemám žádné zkušenosti s ošetřováním těchto dětí, ale pohled do moudrých dětských očí mě vede k úvaze nad péčí o malé Palečky, jak se dětem s achondroplazií říká.
Ve svém pátrání po informacích o achondroplazii jsem nacházela názory klasické medicíny a názory fyzioterapeutů a terapeutů jemných rehabilitačních technik na ošetření dětí s achondroplazií. Tyto názory se značně rozcházely.
Na straně jedné stojí oficiální medicína a velmi silné lobby firem a lékařů, zabývajících se protetickým byznysem. Zavedeným řešením je zavírat tyto děti od malička do korzetů. Důvodem je obava z možnosti vytvoření chybné statodynamiky a zborcení páteře. Vynakládají se obrovské finance na tvorbu stále nákladnějších korzetů a protetických pomůcek, místo aby se tyto peníze využily na vyškolení a zaplacení lidských zdrojů, kvalitních terapeutů, kteří se budou dětem individuálně věnovat. Kus plastu a kovu nikdy nenahradí lidské ruce a schopnost těla aktivně kompenzovat nepříznivý stav.
Na straně druhé je pohled fyzioterapeutů a terapeutů manuálních technik na schopnost těla se vypořádat s nepříznivým vývojem kostí za pomoci aktivní podpory a péče o pohybový aparát a také o psychiku pacienta.
Z mého pohledu achondroplazie není nemoc v pravém slova smyslu (od slova ne-moci). Vývoj dětí s achondroplazií má dynamiku vývoje odlišnou od vývoje „zdravých“ dětí a jejich následný pohyb ve světě, který jsme si my „standartizovaní“ jedinci upravili pro své potřeby a pohodlí je zkouškou flexibility a vnitřní síly. Proto je zapotřebí trpělivosti, důvěry a pokory ke schopnostem lidského těla, které si samo stanoví tempo k vytváření své odlišné struktury a funkce, tolik potřebné k začlenění do života.
Konstrukce těla se sice liší od obvyklé přirozené stavby lidského těla, ale tito lidé mohou prožít život v plném zdraví a v plné aktivitě. Předpokladem pro spokojený život je přijmout zodpovědnost za zdravotní stav a od útlého věku vést děti k prevenci, aby se kvalitní fyzioterapie, rehabilitace, terapie a zejména zdravý životní styl, do kterého patří vyvážená strava a pravidelný pohyb, staly běžnou součástí života. Fungující a pružné svaly a správné napětí pojivových tkání tvoří nejvýkonnější korzet, který chrání páteř i klouby.
Významným přínosem manuálních terapií je také vědecky ověřený fakt, že pravidelné opakování manuální terapie přináší dítěti vjemy, které stimulují mozek. Je vědecky dokázáno, že právě vnitřní pocity a příjemné vjemy tvoří nová synaptická spojení a vyvolávají změnu celé neuronové sítě. V dětech doteky terapeuta i rodičů rozvíjí stav vědomého vnímání těla v každém okamžiku a také posilují schopnost stát se tvořivým a provádět ve svém životě aktivní změny.
ZÁVĚR
Terapeutické zkušenosti mi ukazují, že pokud dám člověku nebo zvířeti důvěru, projeví se v něm velká síla a schopnost vyburcovat vnitřní schopnosti těla. My terapeuti bychom měli být jen průvodci a zdroj podpory. Nemůžeme si myslet, že máme schopnost opravovat dílo přírody, ale cíleně vedeným a s respektem prováděným ošetřením pomáháme člověku nebo zvířeti nacházet rovnováhu a zdraví. Nesmírně důležitým faktorem je bezpodmínečné přijetí blízkých, rodiny a přátel, kteří v maličkém člověkovi vidí jedinečnou osobnost se všemi jeho kvalitami.
Kvalitní jemné terapie a rehabilitační techniky přináší Palečkům podporu přirozených schopností organismu k nalezení potřebné fyzické i psychické rovnováhy. Jednou z nich je i OSTEODYNAMIKA, jemná manuální a celostní terapie opěrného aparátu, která přinesla Natálce, dítěti s achondroplazií rychlé a viditelné změny.
To je úžasná beruška! Silná a statečná! <3
A Ájo, ty jsi prostě božan! 🙂
Mam syna s achondroplazii (1,5 roku) a s Natalkou a Jancou (jeji maminkou) jsme ve spojeni pres FB.Z Natalcinyho pokroku jsem nadsena a Vam Andreo moc dekuji.Nejen za Natalku,ale i za dalsi moznost a nadeji pro „nase“ deti.Nas Danecek ma zatim pater v poradku,ale bohuzel zatim a tak jsem za Vas clanek stastna,protoze vim,ze uz neni treba se obavat dne,kdy lekari vyrknou ortel korzetu.
Diky Vam vim,ze cesta vede i jinudy a pritom bez bolesti,nervu,stresu jak meho,tak predevsim ditete.
Jeste jednou diky 😉
Jsem moc vděčná mamince Natálky Janě, že mi umožnila příběh Natálky zveřejnit. I když je to opravdu můj první případ, tak díky zkušenostem s malámi dětmi jsem přesvědčena, že toto je jedna z cest, jak rehabilitovat Palečky.
😀 díky Soni,
a jsem moc ráda, že jsem měla možnost Tě Osteodynamiku naučit a jsem ráda ještě víc, jakou slyším krásnou odezvu na Tvé osteodynamické terapie 🙂
Díky ti :-)ája
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda osteodynamika může trošku pomoci i v dospělém věku, kdy už došlo ke zborceni páteře. Dceři je 21 a nechodí. V raném věku právě byla,, stazená „v korzetu a neměli jsme štěstí na dobré fyzioterapeuty,až poslední 2roky, ale to už toho moc asi na stavu páteře moc nezlepšíme. Děkuji za informaci Beňová Věra matka Kristýny.
Dobrý den,
Osteodynamika je natolik jemná a neinvazivní, že je možné ošetřovat i stav, který popisujete. Ale nedokážu bez prostudování lékařské zprávy a osobního setkání posoudit míru úspěšnosti. Ale zatím všem ošetření pomocí Osteodynamiky přineslo alespoň úlevu. proto doporučuji terapii vyzkoušet. S pozdravem Andrea Dunová
Natálku a hlavně její maminku znám osobně. Změnou kterou Natálka po ošetření Ostedynamikou prošla je naprosto úžasná. Natálka dělá veliké pokroky. Díky terapii rozkvetla, směje se, hraje si. Má obrovskou podporu v rodičích a já jsem moc ráda, že to nevzdali, nešli slepě jako ovce přikázaným směrem, ale hledali další možnosti.
Díky Ájo za to, že jsi a za to, že děláš to co děláš 🙂
děkuji Liduško,
a věřím, že i Ty jsi v Osteodynamice našla terapii, která dokáže pomáhat lidem i zvířatům. Přeji hodně štěstí na Tvé cestě 🙂
ája
Dobrý den, kdy budete pořádat další kursy, naše fyzioterapeutka by měla zájem. Beňová
Dobrý den,
termíny kurzů najdete na webu http://www.archa-dunovi.cz.
Děkujeme za zájem a věříme, že osteodynamika rožšíří obzory fyzioterapeutické práce.
S pozdravem Andrea Dunová