ZROZENÍ

V koloběhu života je porod počátkem příběhu všech živých bytostí. Každý počátek a vstup na svět má jiný průběh.

Dnes jsem ošetřovala malého Szymonka, kterému je 5 měsíců. Od narození preferoval levou stranu, ukláněl hlavičku a prohýbal se v zádech.

Setkání s malým človíčkem je vždy zážitek, ale tentokrát byl naprosto vyjímečný. Uvítali jsme se pohledem do očí a vzájemnými doteky. Oči dítěte jsou hluboké a čisté. V průběhu terapie si Szymonek broukal, stále se mě dotýkal a díval se mi do očí. Při terapii byl mým průvodcem, prováděl mě svým tělem výrazy v obličeji, změnou tónu hlasu nebo pohyby. U levého ramínka se zoufale rozplakal. Pomalu a jemně jsem uvolnila tkáně v okolí ramene i lopatky. Stažené fascie jsou pro malé dítě velmi bolestivé a způsobují výrazné omezení pohybu. Krční páteř a hlavička byly naprosto v pořádku. Při ošetření tohoto místa se Szymonek dokonce chechtal.

Maminka mi povídala o průběhu porodu a její příběh byl jen odrazem spokojenosti dítěte. Porod vnímala od nevýrazných bolestí, které prožila doma až po intenzivní, kdy odjela do porodnice. Sama si zvolila polohu a Szymonek přišel na svět sám, bez jakékoliv pomoci a zásahu zdravotníků.

Uvědomila jsem si, že v jeho očích vidím je naprostou důvěru v sebe i ve své okolí, protože stejnou důvěru dostal ve chvílích porodu. Svět vnímá jako fajn místo pro život.

Vlnu euforie, která mě zalila, jsem sdílela s rodiči a nadšeně jim vyprávěla o zrození zvířat. O tom, jak jsou samice instinktivně uvolněné, nechají rodícímu se drobkovi jeho rytmus, v hluboké soustředěnosti prožívají přítomný okamžik. A ve chvíli zrození netlačí, ale naopak se zcela uvolní. Vytvoří ze svého těla pomyslný tunel, kterým rodící se bytost prochází.

Právě v těchto spontánních chvílích silného zážitku člověku dochází podstata mnoha věcí. Porodila jsem tři dcery a zpětné si uvědomuji, jak je pro mě v procesu zrození klíčová důvěra v dynamiku porodu, v matku, dítě či mládě, klid a soustředění…A pak už jen nechat vše plynout. Odborníci by měli jen přihlížet a zasahovat až ve chvíli, kdy se opravdu něco zašmodrchá.