Je vhodné nošení nebo šátkování při blokádách?

Nosit či nenosit?

Častá otázka maminek, které řeší, zda nosit miminko v případě, že má blokády.

Možná bude můj názor kontroverzní, ale za mě NOSIT!!! Proč?

Miminko především potřebuje přítomnost maminky, protože možná prošlo náročným obdobím během těhotenství nebo komplikovaným porodem a jeho nervová soustava je zatížená bolestí v důsledku porodní blokády nebo z jiných příčin.

Častou námitkou odborníků vůči nošení je, že pokud jsou přítomny porodní blokády, není vhodné dítě nosit v nosítku ani šátku.

Díky letité praxi nabízím jiný úhel pohledu. Řešení KISS syndromu, což jsou blokády v klíčovém úseku páteře (skloubení krční páteře a lebky, více o KISS syndromu ZDE) je samozřejmě velmi důležité, ale musí jít ruku v ruce s potřebami miminka. Naprosto klíčovým poznatkem vědy je, že se odloženému a bolavému miminku vyplavuje kortizol – stresový hormon, který v dlouhodobém působení trvale poškozuje nervovou soustavu.

„Jedním z největších důvodů rozvoje traumatu u dítěte je pocit opuštění.“

Vžijte se do svého dítěte a představte si, jak se nabouráte v autě v zahraničí a octnete se v cizí zemi, v nemocnici, kde mluví jazykem, kterému nerozumíte, kde nikoho neznáte. Ano, tělo bolí, ale daleko horší je trauma, které jste prožili, a samota a pocit opuštění, která vás doslova drásají.

Po čem toužíte v tuto chvíli nejvíc? Co je v tuto chvíli pro vás nejdůležitější na světě?

Pro mě to bylo objetí blízkého člověka, jeho teplá náruč, jeho klidný hlas, pocit bezpečí a důvěra, že je o mě postaráno právě tím, kdo mě drží v náručí.

Proč je tedy blízkost, nošení, fyzický kontakt pro miminko tak důležitý?

„Ačkoli je porod relativně krátký zážitek, je velmi intenzivní a někdy doslova zahlcující. Díky tomu funguje porodní otisk jako psychická a fyzická matrice, která se během každodenních událostí aktivuje a vede nás nevhodným směrem.“ M. Appleton

Navážu na slova významného psychoterapeuta Matthewa Appletona, který se specializuje na prenatální a perinatální psychologii a medicínu. Aby nedošlo u „zahlceného“ miminka k rozvoji traumatu, potřebuje podpořit, potřebuje přítomnost rodičů, zejména maminky. Křehký nervový systém miminka si neumí poradit s napětím, které vyvolají pochody v mozku, vznikající v důsledku reakce na náročnou situaci. Proto je pro regulaci a uklidnění nervového systému naprosto zásadní pocit bezpečí a spokojenosti, kterou dětem poskytují dospělí.

Náruč a blízkost rodičů výrazně omezuje rozvoj traumatu. Přítomnost maminky i tatínka uvolňuje hormony štěstí, které mají pozitivní vliv na nervovou soustavu.

Přítomnost maminky je PRIORITOU a která máte „nedoložitelné“ miminko, jistě potvrdíte, že jediné místo, kde se miminko uklidní je na vašem těle.

Abychom miminku nošením neublížili, je ergonomické nosítko nebo správný úvaz nutností.

Každé mamince, která chce nosit doporučuji najít si regionální skupinku s nošením dětí, ve které poradí jak se správnými úvazy šátku, protože není šátek jako šátek nebo s výběrem správné velikost vzhledem k věku malého „nošence“ a jeho správným nastavením.

Není potřeba děti odkládat, zejména když vyžadují těsnou blízkost maminky.

Vzkaz rodičům nedoložitelných miminek: Stojím za vaším rozhodnutím NOSIT!

Protože:

  • stopy na těle nejsou v životě tak bolavé jako stopy na psychice.
  • těsná blízkost maminky a miminka je přirozená a je to nejlepší, co může maminka dopřát miminku na počátku jeho životní pouti

Protože je toto téma klíčové pro správný psychomotorický vývoj dítěte, více souvislostí najdete v mém online kurzu JAK NA KISS SYNDROM. Pro tuto tématiku jsou podstatné zejména 2. MODUL: Seznamte se s Kiss syndromem a naučte se ho rozpoznat7. MODUL: Jak porozumět porodnímu traumatu miminka.

Maminka je tím největším expertem na své dítě aneb když budeš znát souvislosti, postavíš se do své síly a dokážeš si obhájit své pocity.

Jsem i vaším hlasem, maminky!

Andrea Dunová
Terapeutka, lektorka, spisovatelka | Autorka fasciální terapie Osteodynamika®

Upozornění: Obsah blogu na webu Osteodynamika.cz vychází z praktických zkušeností a příběhů z praxe v rámci metody Osteodynamiky. Rádi bychom upozornili, že se nejedná o lékařskou péči ani lékařské rady. Lidé i zvířata, o kterých zde píšeme, vždy nejprve absolvovali důkladné lékařské vyšetření, na jehož základě se rozhodli využít naše služby zaměřené na rekondici a regeneraci těla. Sdílené příběhy a zkušenosti mají pouze informativní a inspirativní charakter a nenahrazují odbornou zdravotní péči nebo léčbu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů